Nie masz jeszcze konta?

Nie możesz się zalogować?

UROCZYSTOŚĆ BEATYFIKACYJNA KS. JERZEGO POPIEŁUSZKI
Popiełuszko"Rola księdza jest taka, by głosić prawdę i za prawdę cierpieć, jeśli trzeba nawet za prawdę oddać życie" - te słowa ks. Jerzego Popiełuszki przypomniał metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz, prosząc o włączenie kapelana "Solidarności" w poczet błogosławionych. Po odczytaniu dekretu beatyfikacyjnego wzniesiono uroczyście relikwie ks. Jerzego Popiełuszki i odsłonięto jego obraz.

Relikwie ks. Jerzego Popiełuszki w Świątyni Opatrzności Bożej

Relikwie ks. Jerzego Popiełuszki zostały złożone w Pantenonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej w warszawskim Wilanowie.

Wcześniej metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz podkreślił, że liczba osób, które wytrwale szły w procesji, świadczy o ich wierze. - Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko chwycił nas za serca - powiedział Nycz.

Prymas-senior kard. Józef Glemp przypomniał, że ks. Jerzy bronił Kościoła "przed ówczesnymi naciskami przeciwko wolności". Podkreślił, że relikwie ks. Jerzego spoczną w Panteonie Wielkich Polaków, którzy "rozsławiali imię Polski".

Panteon znajduje się w dolnej części świątyni. Umieszczono w nim symboliczny grób papieża Jana Pawła II. Pochowani są tam m.in.: ostatni prezydent RP na uchodźctwie Ryszard Kaczorowski, pierwszy po 1989 r. minister spraw zagranicznych Krzysztof Skubiszewski, poeta ks. Jan Twardowski. W przyszłości relikwie ks. Jerzego będą umieszczone w jednej z czterech kaplic górnego kościoła - w kaplicy męczenników.

FILM- "POPIEŁUSZKO- WOLNOŚĆ JEST W NAS"

CZĘŚĆ I

CZĘŚĆ II