Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
 
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

SŁOWO OD PROBOSZCZA W UROCZYSTOŚĆ POŚWIĘCENIA KOŚCIOŁA WŁASNEGO
W dekrecie erekcyjnym naszej parafii czytamy „Na większą Chwałę Bożą dla Miłości Serca Jezusowego ku czci św. Stanisława Kostki przychylając się do próśb wiernych dla ich duchowego dobra i ułatwienia spełnienia obowiązków religijnych z uwagi na dogodniejszą lokalizację oraz zorganizowanie życia parafialnego, powołuję parafię w Ostrowitem”. Wyłoniła się ona z parafii Trąbin, Żałe i św. Trójcy z Rypina. Patronem jest jej św. Stanisław Kostka, a została erygowana 18 kwietnia 1976 roku. Korzystała pierwotnie z Kościoła Serca Jezusowego , który obecnie pełni rolę kaplicy pogrzebowej.



Posługę proboszczowską pełniło tu 4 księży:


ks. Włodzimierz Załęski,

ks. Antoni Mamiński,

ks. Henryk Bysiak,

ks. Zdzisław Kupiszewski.


Od 5 lipca 2009 roku dzięki księdzu Biskupowi zostałem skierowany do pracy w tej parafii, pełniąc posługę duszpasterską i administracyjną, a ten krótki okres to nie był czas łatwy i prosty. Wiele radości ale i trudów towarzyszyło każdego dnia, budując pobożność chrześcijańską wśród wiernych.



Parafia jak czytamy w sprawozdaniu z ostatniej wizytacji z dnia 19 września 2004 roku jest parafią religijną. Obecnie także na Mszach św. niedzielnych i świątecznych bierze udział ok. 38% osób, w zwykłe dni ok. 20, 30 osób. Większość przystępuje do Komunii św. gdzie rocznie udzielamy 28 tys. Najświętszego Sakramentu. O pobożności parafii świadczą powołania do kapłaństwa z tego terenu.
Mamy 5 kapłanów i jednego kleryka.



Do szczególnych nabożeństw rozbudzających pobożność w naszej parafii zaliczamy Różaniec w miesiącu październiku prowadzony każdego dnia przez inną grupę parafialną, Różaniec prowadzony w zwykłe dni przez koła różańcowe, Różaniec Fatimski, Nowenna do św. Stanisława Kostki, comiesięczna adoracja Najświętszego Sakramentu w każdy pierwszy piątek miesiąca i pierwszą niedzielę miesiąca, Droga Krzyżowa- w piąty piątek Wielkiego Postu odbywa się ulicami osiedla, Apele Jasnogórskie, czuwania modlitewne. Wierni chętnie włączają się w liturgię Mszy św. ubogacając ich formę.



Pomocnym w pracy duszpasterskiej i pogłębiającym wiarę parafian są grupy, wspólnoty działające w parafii, których fundamentem jest modlitwa, formacja, a dopiero potem działanie na rzecz wiernych.



Przy parafii co miesiąc odbywają się spotkania dla dzieci i młodzieży oraz ich rodziców przygotowujących się do uroczystości Komunijnych i Bierzmowania.



Od kwietnia działa Duszpasterstwo Rodzin, którego głównym zadaniem jest prowadzenie spotkań dla narzeczonych z Dekanatu Dobrzyń nad Drwęcą oraz indywidualnych spotkań dla narzeczonych.



Przy rozbudzaniu pobożności i pogłębianiu wiary pomocna jest również strona internetowa naszej parafii, na której ukazują się różne artykuły dotyczące prawd wiary, często odwiedzana przez młodych ludzi.


Do pracy tym grupom służy sala katechetyczna.



Cała wspólnota parafialna liczy 1857 osób. Nie jest to liczba stała gdyż migracja powoduje ciągłe zmiany. Rodzin w parafii jest 547. Kilka rodzin to rodziny świadków Jehowy. Na terenie parafii mieszka kilku ewangelików i prawosławnych.



Pomocnymi przy współpracy duszpasterskiej są pracownicy kościelni- Pan organista, Pan kościelny i Pani katechetka. Wspiera wszelkie prace Ochotnicza Straż Pożarna z Ostrowitego, która również pełni funkcję asysty. Do właściwego funkcjonowania duszpasterstwa przy parafii potrzebne jest zaplecze materialne: budynki, rzeczy trwałe, które tę parafię stanowią-: kościół, cmentarz, budynki gospodarcze, plebania.



Teren na którym znajduje się plac kościelny jest terenem blisko jeziora, pobagiennym, co sprawia nasiąkanie i zaleganie dużej ilości wody, a w konsekwencji spowodowało osunięcie i pęknięcie kościoła i budynków parafialnych. Wiąże się to z większymi nakładami finansowymi na utrzymanie tych budynków.



Pozwolę sobie dokonać sprawozdania z prac materialnych z ostatniego okresu od lipca 2009roku, odkąd pełnię posługę administratora parafii. To dzięki życzliwości wielu parafian, osób, firm, wspólnot parafialnych, Rady Gospodarczej i Duszpasterskiej udało się wiele prac materialnych wykonać.



W lipcu zeszłego roku odwodniliśmy teren przykościelny, studnie melioracyjne i rów odprowadzający wodę deszczową do jeziora, co pozwoliło podejmować dalsze prace materialne.


W kościele- wykonaliśmy ogrzewanie kościoła promiennikami, ocieplenie ławek, zadaszenie nad drzwiami wejściowymi, renowację drzwi wejściowych, wymalowanie ścian wewnątrz kościoła, oświetlenie z zewnątrz kościoła, podświetlenie iluminacjami świetlnymi kościoła i kaplicy, zabezpieczenie strony lewej kościoła wylewką betonową, wylanie schodów do zakrystii i położenie płytek. Wymieniliśmy część rynien i poszycie dachowe. Zakupiliśmy dywany przed ołtarz i do nawy głównej, zakupiliśmy dwa ornaty, sześć alb, lichtarze, świece olejowe, komże dla księży, ministrantów, odkurzacz profesjonalny, dwie agendy liturgiczne, dwa nowe mszały, wycieraczki do i na zewnątrz kościoła. Otrzymaliśmy kielich, ornat, figurę Matki Bożej Fatimskiej z feretronem, dywan przed ołtarz i do zakrystii. Uporządkowaliśmy teren przy kościele podcinając i wycinając niektóre krzewy i drzewa, które zagrażały kościołowi.




W budynku gospodarczym i sali katechetycznej
położyliśmy papę termozgrzewalną i wymieniliśmy rynny.


Na cmentarzu uporządkowaliśmy teren, utwardziliśmy parking 320 ton gruzu, wylaliśmy wjazd, wylewkę pod śmietnik, ustawiliśmy kontener na śmieci oraz zamontowaliśmy nową bramę wjazdową. Regularnie wywożone są śmieci z cmentarza- raz, dwa razy na miesiąc.



Plebania- wymieniliśmy okna, wymieniliśmy instalację grzewczą, kaloryfery, rury, zamontowaliśmy piec olejowy i węglowy. Po części wymieniliśmy instalację elektryczną, wymieniliśmy dach ze szklanego na tradycyjne zadaszenie. Wykonaliśmy ocieplenie dachu, wymianę rynien, malowanie plebanii, wyposażenie kancelarii parafialnej w meble, zakupiliśmy garaż metalowy.



Wiele prac materialnych uzgadnianych jest z Wydziałami Kurii Diecezjalnej oraz inżynierem – Panem Kapelą z Płocka. To wszystko udaje się osiągnąć dzięki wsparciu Łaski Bożej i pomocy wielu osób, które niejednokrotnie bezinteresownie pracują i pomagają, za co im jestem bardzo wdzięczny.