Galeria

Konto parafii

PARAFIA
ŚW. STANISŁAWA KOSTKI
W OSTROWITEM

Nr konta:  NOWY
95 1240 3406 1111 0010 6076 3405

Odwiedziło nas:

Poland 92.7%Poland
United States 5.6%United States
Germany 0.8%Germany
United Kingdom 0.6%United Kingdom
Norway 0%Norway
Russian Federation 0%Russian Federation

Dzisiaj: 80
Wczoraj: 165
Bieżący tydzień: 351
Poprzedni tydzień: 834
Bieżący miesiąc: 245
Poprzedni miesiąc: 1056
Ogółem: 68708
Visitor heat map tracker, live visitor tracking, real time visitor counter

Jubileusz 40-lecia w witrynie Diecezji Płockiej

Odsłony: 1035

Informacja o nas na portalu Diecezji Płockiej  
http://diecezjaplocka.pl/dla-wiernych/aktualnosci/092016/jubileusz-40-lecia-parafii-sw-stanislawa-kostki-w-ostrowitem

 

"Jubileusz 40-lecia parafii św. Stanisława Kostki w Ostrowitem

O potrzebie spojrzenia w głąb siebie oraz ocalenia duchowego, mówił ks. biskup Mirosław Milewski 25 września do wiernych parafii św. Stanisława Kostki w Ostrowitem.
Przewodniczył w Eucharystii z okazji 40-lecia wspólnoty parafialnej.

Biskup pomocniczy diecezji płockiej Mirosław Milewski podczas jubileuszowej Eucharystii dziękował parafianom z Ostrowitego za to, że trwają w tymi miejscu, mimo różnych przeciwności zewnętrznych, niezależnych od nich.

Przypomniał historię parafii św. Stanisława Kostki, jej kolejnych proboszczów i ich dzieła. Zaznaczył, że obchodzony jubileusz ma rys biblijny: czterdzieści bowiem, to liczba symboliczna, często pojawiająca się w Piśmie św., między innymi 40 dni i nocy trwał Mojżesz przed Bogiem na górze Synaj, a potem otrzymał kamienne tablice Dekalogu.

W Nowym Testamencie natomiast 40 dni spędził Jezus na pustyni, poszcząc i modląc się, aby móc potem głosić ludziom Boga żywego. Współcześnie 40 dni trwa Wielki Post, przygotowujący do „poranku Zmartwychwstania Pańskiego”.

Bp Milewski zaznaczył, że dla wiernych z Ostrowitego, to 40 lat dążenia do zbawienia, do wieczności, niejako „zarabiania” na nią w tej właśnie wspólnocie. Prosił ich, by pamiętali, że „każdy jubileusz, to czas spojrzenia wstecz i spojrzenia w głąb - także w głąb siebie”.

Odniósł się do niedzielnej Ewangelii Łukaszowej, w której jest mowa o „chorobach duchowych” człowieka, ale też o skutecznych lekarstwach na nie. Dlatego też świątynia parafialna powinna być dla wiernych swoistym „szpitalem polowym”. Przyjmowane w niej sakramenty, zwłaszcza sakrament pokuty, a także doświadczenie wspólnoty Kościoła, to „duchowe lekarstwa”, które podtrzymują „duchowe zdrowie”.

Hierarcha zaakcentował też, że każda parafia przetrwa wiele lat, jeśli będzie podtrzymywana „ufną wiarą, troskliwą miłością i nadzieją opartą na opatrzności Bożej”. Prosił, by wierni dawali sobie „szansę na ocalenie”, jakim jest życie wieczne.

W dniu jubileuszu modlił się tego dnia także m.in. z dziećmi oraz na miejscowym cmentarzu parafialnym. Poza tym spotkał się z działającymi w parafii grupami.

Ks. Paweł Waruszewski, proboszcz parafii św. Stanisława Kostki w Ostrowitem, z okazji jubileuszu przypomniał, że 40-lecie parafii przypada w szczególnym roku - Roku Miłosierdzia, a także w roku obecności w parafii obrazu Matki Bożej w Jej Jasnogórskim Wizerunku. Ponadto zapowiedział parafialną, dziękczynno-błagalną pielgrzymkę na Jasną Górę.

Parafia Ostrowite została erygowana w 1976 r. przez biskupa płockiego Bogdana Sikorskiego Zanim powstała, pieczę duszpasterską nad wiernymi z Ostrowitego sprawowali wikariusze parafii Trąbin. Pierwszy kościół był konsekrowany w 1930 r. Obecna świątynia, zbudowana przez ks. Antoniego Mamińskiego, a konsekrowana w 1983 r. osiada, ponieważ została zbudowana na niestabilnym gruncie. W tym roku wyposażono ją w przypory, które mają na celu zatrzymać ten proces. Wśród około 2 tys. wiernych połowa zajmuje się pracą na roli. W swoich dziejach parafia miała wiele powołań do kapłaństwa oraz zakonnych. Od 2003 r. posiada relikwie patrona św. Stanisława Kostki – podarował je ks. inf. Aleksander Pasternakiewicz, który przez wiele lat sprawował opiekę duszpasterską nad wiernymi z Ostrowitego. Od roku 2014 r. proboszczem parafii jest ks. Paweł Waruszewski."

 

        Dziękujemy, za potraktowanie naszej skromnej parafii 
poważnym artykułem i wiernym oddaniem naszych uroczystości.

  

 

 

Jan Paweł II

Jan-Paweł-II

Każde życie, nawet najmniej znaczące dla ludzi, ma wieczną wartość przed oczami Boga.

Jan Paweł II
 

Czytaj więcej....

Papież Franciszek

flickr-8561266141-hd2

Bez Krzyża (...) jesteśmy ludźmi doczesnymi, jesteśmy biskupami, kapłanami, kardynałami, papieżami, ale nie uczniami Pana.

Papież Franciszek

Czytaj więcej...